خدمات دبیرستان

انتخاب رشته یکی از مهمترین انتخاب های هر فرد پس از پایان تحصیلات متوسطه است. همه افرادی که متقاضی ورود به آموزش عالی هستند فرآیند انتخاب رشته را تجربه خواهند کرد (مثل خود شما). این انتخاب به دلیل اهمیتی که در تعیین سرنوشت افراد بازی می کند تحت تأثیر عوامل مختلف بیرونی یعنی عوامل ناشی از تفکرات و ذهنیت خود داوطلب نسبت به مسئله انتخاب رشته است قرار دارد. زمان انتخاب رشته لحظه حساسی است، چرا که داوطلب با تأثیرپذیری از عوامل فوق الذکر دست به انتخابی می زند که سرنوشت وی را رقم خواهد زد.

مهارت های زندگی عبارتند از توانایی هایی که منجر به ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه، غنای روابط انسانی، افزایش سلامت و رفتارهای سلامتی در سطح جامعه می گردند. مهارت های زندگی هم به صورت یک راهکار ارتقای سلامت روانی-اجتماعی مبتلا به جامعه نظیر اعتیاد، خشونت های خانگی و اجتماعی و موارد مشابه قابل استفاده است به طور کلی مهارت های زندگی ابزاری قوی در دست متوالیان سلامت روانی جامعه در جهت توانمند سازی جوانان در ابعاد روانی-اجتماعی است. این مهارت ها به افراد کمک می کنند تا مثبت عمل کرده، هم خودشان و هم جامعه را از آسیب های روانی-اجتماعی حفظ کرده و سطح بهداشت روانی خویش و جامعه را ارتقاء بخشند.

عطیلات عید از جهات بسیار قابل توجه و بررسی است. با توجه به کوتاه شدن ترم‌های آموزشی مدارس در چند سال اخیر به علل مختلف (انتخابات، مسابقات جام جهانی و …) دوران عید نزدیک‌ترین دوران قابل برنامه‌ریزی برای بالا بردن نمرات پایان ترم می‌باشد. در رابطه با دانش‌آموزان کنکوری این قضیه پررنگ‌تر است. ایام نوروز فرصتی است برای جمع‌بندی دروس پایه و پیش. بسیارند دانش‌آموزان کنکوری که با استفاده از این ایام به غایت مهم و سرنوشت‌ساز توانسته‌اند فاصله‌ای بسیار زیاد با رقیبان خود ایجاد بکنند. چه در مورد دانش‌آموزان دبیرستانی و چه دانش‌آموزان کنکوری نحوه استفاده از این ایام به سرعت اثرات خود را نمایان خواهد ساخت. در اولین جلسات بعد از ایام تعطیلات عید، دانش‌آموزانی که این ایام را به درستی مشغول فعالیت درسی بوده‌اند در کلاس درس آمادگی درسی خود را به‌طور مرتب ابراز کرده و معمولاً فقط آن‌ها هستند که پاسخگوی سؤالات معلمین خود می‌باشند.

به دلیل حجم بالای ساعت مطالعه، فشردگی برنامه روزانه ، هفتگی و کلاس های آموزشی، دانش آموزان سال چهارم معمولا در بازه های زمانی مختلف دچار کمبود انرژی و بی حوصلگی و کسالت می شوند ازین رو به جهت تجدید قوای جسمی و ذهنی و بدست آوردن روحیه شاد و پر انرژی، اردوهای تفریحی برنامه ریزی و اجرا می شود . این اردوها به صورت یک روزه و یا چند روزه درون استانی و برون استانی برگزار می شود. زمان برگزاری این اردو ها در برنامه بلند مدت جایی قرار میگیرد که لطمه ای به روند درسی دانش آموزان وارد نکند.

آزمون و تحلیل آزمون ابزارهای مهم یادگیری هستند. اگر بدانید مطلبی را که می خوانید، قرار است امتحان بدهید و نتیجه آن برای شما مهم باشد مطالعه شما برای آمادگی در آن امتحان، متمرکز تر و دقیق تر می شود. اگر بنای آزمون دادن وجود نداشته باشد نوع مطالعه کاملاً دگرگون خواهد شد ضمناً شرکت در آزمون های مرحله ای (دوره ای) باعث می شود مطالعه شما مهلت دار شود و می توانید دقیقاً با برنامه مشاور جلو روید و نتیجه مناسب را کسب کنید. یعنی بدانید که تا چه زمانی به چه میزان از هر مطلبی باید بخوانید. در نتیجه این نوع آزمون ها به شما نظم و برنامه می دهد.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبین متقاضی شرکت در کنکور سراسری در رشته ریاضی فیزیک می بایست ۲۷ جلد کتاب، در رشته تجربی ۲۹ جلد و در رشته انسانی ۲۸ جلد را در طول یک سال تحصیلی مطالعه و همه مطالب کتاب ها را در یک آزمون حدوداً ۴ ساعته در روز برگزاری کنکور پاسخ دهند.
این مطلب به این دلیل گفته شد که اهمیت برنامه ریزی صحیح درسی برای یک مطالعه درست و زمان بندی مشخص برای کسب موفقیت و افزایش حداکثر آمادگی معلوم شود. داوطلب می بایست در یک زمان مشخص، حجم بسیار زیادی از مطالب را مطالعه نموده، در ذهن خود دسته بندی و جمع بندی نموده و در یک زمان محدود و مشخص به همه مطالب پاسخ دهد. لازمه این امر یک برنامه ریزی اصولی است که داوطلب بتواند در کنار آموزش، مطالعه مطالب و سنجش آنها، زمان خود را تنظیم و نقاط قوت و ضعف خود را مشخص کند.